adamdilej photo adamdilej photo

dilejdogs blog

April 9th, 2021

BARF strava pre Charlie.

Už nejaký čas sa u nás doma rozoberá téma stravy pre psov a preto sa veľmi prirodzene táto debata dostala aj do nášho blogu. Pre tých, čo zatiaľ nevedia, alebo si neprečítali INTRO, najprv stručne k našim psom, ktoré vlastne stoja za vznikom celého projektu dilejdogs, t.j. dilejdogs originals. :)

Az (10 rokov) a Charlie (1,5 roka) sú dva absolútne úžasné border teriéry, ktoré majú veľmi dobré povahy, kompaktnú veľkosť a milión iných predností, no jednoznačne patria k šťastlivcom s citlivým tráviacim traktom a so sklonom ku kožným alergiám a k tomu pridruženým uši-packy-zadok zápalom. Az je už roky na hypoalergénnych granulách, pretože sme po veľa pokusoch a omyloch nenašli dostatočne nedráždivé krmivo. Kŕče, nafukovanie, alergické prejavy na koži a iné mňamky nás dohnali ku kapitulácii a doživotnej vernosti jednému konkrétnemu, no procesovanému krmivu. Áno, je čisté, hypoalergénne a bez akýchkoľvek škodlivín či zbytočných prímesí. Až na to, že je na hony vzdialené normálnemu fungovaniu psieho tela a trávenia. Sami nejeme takmer nič procesované, máme pestrú vegánsko-vegetariánsku stravu, takže nám tie granule nejako nepasovali do termínu “zdravá a plnohodnotná strava”.

Keď prišla do rodiny Charlie, táto téma sa preto znova dostala na povrch a začali sme sa seriózne pohrávať s myšlienkou raw stravy, resp. BARF systému stravovania. Ako šťeňa a teenager zjedla Charlie čokoľvek - krmivá, trávu, zeminu, konáre, či nenápadne ulovené dobroty ako napr. bloky slaniny či knedle vyhodené našimi drahými susedmi z okna na dvor.. Lepšieho adepta na surovú stravu si neviem predstaviť a tak som si po 25x spravila aktuálny prieskum na tému BARF a hodiny som študovala zloženie stravy až po mikronutrienty a spol. Nakoniec sme sa rozhodli summary z nášho osobného prieskumu spracovať do série stories na IG, aby nevyšli nazmar. Sama by som takýto náhľad a návod uvítala, tak verím, že vás aspoň zhruba zorientuje v BARF svete:)

BARF, a.k.a. ‘Biologically Appropriate Raw Food’, je princíp kŕmenia psov rešpektujúci ich evolúciu a trávenie. Ide teda o surovú stravu zloženú zo surového mäsa, kostí, orgánov, zeleniny a ovocia, semien a orechov. K BARFu neodmysliteľne patria aj doplnky výživy na pokrytie všetkých nadštandardných potrieb psa, no o tom viac neskôr.

Ok, pojmu surová strava a všetkým jej zložkám asi rozumieme každý, no prečo je tak dobrá pre psov a aké benefity im prináša?

Táto strava má vysoký podiel proteínov, málo karbohydrátov, dopĺňa tiež všetky nevyhnutné vitamíny a minerály a iné špecifické doplnky výživy. O čo ale pri BARFe prioritne ide je fakt, že psy kŕmené surovou stravou dostávajú živiny v tej naprirodzenejšej podobe, pretože tak ako vlci (=prapôvodné psy), ani psy neboli stavaní na trávenie suchých guličiek s kvantom často nevhodných prímesí. Rešpektovaním jeho tráviaceho traktu a mechanizmov prirodzených pre jeho organizmus pes získa nielen bezproblémové trávenie, ale aj veľa iných výhod - štíhlejšiu a svalnatejšiu postavu a teda menšie riziko chorôb súvisiacich s nadváhou, zdravšiu kožu a srsť, čistejšie zuby a čerstvý dych, menej výrazný pach, živšiu, ale pokojnejšiu povahu, no a fun fact je, že týmto spôsobom stravovania zanecháte dokonca aj menšiu ekologickú stopu. Veľkou výhodou BARF stravovania je aj ľahšia identifikácia alergií, keďže psa postupne zvykáte na rôzne druhy mäsa a zložiek stravy, a viete tak pomerne presne zistiť, ktorá potravina mu nerobí dobre. Pri podávaní surovej stravy viete veľmi ľahko variovať aj porcie, či jednotlivé zložky v kŕmnych dávkach, a teda riešiť prípadnú nadváhu, či nedostatočnú výživu psíka.

Aby sme boli úplne fér, BARF nie je pre každého. Ide o časovo a vedomostne náročný proces stravovania, keďže majiteľ musí psovi vyskladať perfektne vyváženú stravu a neukrátiť ho o žiadne živiny. Získané vedomosti k BARFu treba navyše správne aplikovať na konkrétneho psa a ide o vyslovene individuálny proces. Aj keby mali naši Az a Charlie rovnaký vek, plemeno, kondíciu a bezproblémové zdravie, ich proces adaptácie na BARF ako aj samotné stravovanie surovou stravou bude vyzerať inak. Niektoré psy citlivé na zmenu stravy potrebujú navyše na prechod na raw stravu veľa trpezlivosti. Pokusov a omylov bude viac, budú sa prejavovať nedobrou stolicou, prípadne alergickými prejavmi, takže na to treba byť psychicky pripravený a rátať s tým, že je to naozaj Proces.

A ešte dodám jeden subjektívny pocit - ako vegáni a vegetariáni už dlhšie nie sme zvyknutí na pach mäsa a jeho spracúvanie, nehovoriac o kostiach, paprčkách či vnútornostiach, takže predstava surového mäsa (od nákupu až po spracovanie) nie je zrovna lákavá:)

Tu sa ale rovno pozastavím a ukľudním nielen seba, ale aj tých, ktorí pri slove paprčky rovno zavrhli celú ideu BARFu. Pri BARFe máte na výber ťažšiu alebo ľahšiu cestu. Ani jedna nie je zlá alebo dobrá, každá má svoje pre a proti, a je len na každom z nás, aby sme si vybrali, ktorý spôsob nám vyhovuje.

Surovú stravu môžete plánovať, vyskladávať a pripravovať sami - urobíte si jedálniček, nakúpite suroviny, namiešate, naporcujete a buď priamo podávate, alebo si jednotlivé zložky stravy zamrazíte, podľa času a toho, ako často máte prístup k čerstvým potravinám. Druhou cestou sú predpripravené mixy od XY barferov, barfistov a barfovačov, ktorí vám dodajú buď jednotlivé alebo mixované zmrazené mäsové zložky potravy, alebo kompletné BARF mixy aj so zeleninou a ostatnými doplnkami.

À propos, zišlo by sa vedieť, z čoho sa taká BARF kŕmna dávka skladá:) Stručne ide o svalovinu, kosti, vnútornosti, zeleninu, ovocie, semená a orechy, pričom všetky zložky majú svoj percentuálny podiel na celkovej dennej kŕmnej dávke:

- Svalovina 70%

- Kosti 10%

- Pečeň a vylučovacie orgány 10%

- Zelenina (prevažne listová) 7%

- Semená a orechy 2%

- Ovocie 1%

Ako som už spomínala, je vhodné a odporúčané takúto stravu obohatiť aj o doplnky výživy podľa veku, kondície a zdravotného stavu psa.

Každá zložka BARF stravy má svoju rolu a iba ich správnou kombináciou nebudú psíkovi chýbať žiadne živiny a bude oslobodený od trávenia rôznych konzervantov a nepotrebných prímesí procesovanej stravy.

Svalovina psom dodáva proteín, aminokyseliny, tuky a vo vode rozpustné vitamíny (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12) a tiež niektoré minerály. Pod pojmom svalovina sa nerozumie iba samotné mäso bez kostí (biele mäso - kuracie, morčacie, zajačie; a červené mäso - hovädzie, bravčové, kačacie, jahňacie, divina), ale aj tuk (napr. kuracia koža a tuk, hovädzí tuk, bravčové líčka), jazyk (hovädzí, bravčový, jahňací), srdce (kuracie, bravčové, hovädzie) či pľúca (hovädzie, bravčové, jahňacie) ako svalové orgány, vtáčie žalúdky (kuracie, morčacie, kačacie), alebo spojivové tkanivo.

Kosti sú zase dôležitým zdrojom kalcia a fosforu, ale aj aminokyselín, tukov a minerálov, keďže ide o kosti so svalovinou. Patria sem kuracie a kačacie krídla (morčacie krídla iba pre veľké plemená); kuracie, morčacie a kačacie krky; kuracie a kačacie paprčky (pre veľké plemená bravčové); bravčové a jahňacie a kozie rebrá (pozor opäť iba pre veľké plemená), a tiež bravčové, jahňacie a kozie chvosty.

Pozor si treba dávať na nebezpečné kosti, ako sú napr. varené, pražené, údené, dehydrované alebo inak tepelne upravované kosti, tým sa treba úplne vyvarovať. Pri podávaní kostí tiež platí, že by zviera malo byť pod dohľadom.

Vnútornosti sú pečeň, ktorá je zdrojom v tukoch rozpustného vitamínu A, a všetky ostatné orgány, ktoré potom dopĺňajú aminokyseliny, vitamíny A a B a tiež minerály (železo a meď).

Vnútorností je na výber viac (pečeň, obličky, slezina, pankreas, mozog, týmus, ..), no opäť je dobré si ich všetky otestovať a vybrať pre vášho psíka tie najvhodnejšie.

Čo sa týka zeleniny, ide síce o menšiu zložku v rámci kŕmnej dávky, no je tiež dôležitá a až na pár pre psov “nebezpečných zelenín” (cibuľa, väčšie množstvo cesnaku a pod.) je veľmi dobre znášaná a dopĺňa psom základné živiny ako karbohydráty, škroby, vlákninu, či fytoživiny.

Fantázie sa medze nekladú, pestrosť je vždy vítaná a snažíme sa v prvom rade o podávanie listovej zeleniny (aj váš pes supluje na záhrade kosačku?) - paradajky, červená paprika, reďkovky, mrkva, batáty, tekvica, žlté a oranžové papriky, kapusta, špenát, špargla, mangold, brokolica, cukina, avokádo, uhorka, repa, baklažán, biela repa, karfiol, zázvor, atď.

Semená a orechy sú výborným zdrojom mastných kyselín, vitamínov a minerálov, ale pozor - semená a orechy musia byť vopred namočené a pomleté, aby boli ľahšie stráviteľné. Najvhodnejšie sú konopné, slnečnicové a tekvicové semená a z orechov potom mandle, píniové oriešky, či para orechy.

Ovocie je dobrým zdrojom antioxidantov, glukózy a vlákniny, no práve kvôli vyšším hodnotám cukru s ním treba narábať opatrne.

Opäť “jeme dúhu”, čiže sa snažíme o pestrosť a všetky farby ovocia (nie naraz!) - jahody, melón, goji, marhule, papája, mango, kiwi, melón, čučoriedky, černice, figy, jablko, lychee, dračie ovocie, atď.

Ryby sú tak trochu separátnou kategóriou, keďže sa nimi v BARFe vyslovene nezačína a niektoré môžu spôsobovať alergie, no disponujú viacerými benefitmi a bolo by vhodné podávať ich psom aspoň 2x do týždňa. Sú dôležitým doplnkom kvôli obsahu esenciálnych mastných kyselín a vitamínu D, čiastočne aj vitamínu A a B. A pokiaľ si pamätáte, že z rýb je krásna lesklá srsť, tak áno, je:)

Ryby sa mimochodom podávajú celé, čiže aj s kosťami, tie pre psíkov nepredstavujú žiaden problém, keďže sú jemné a pružné.

Na trhu je tiež veľa už spomínaných doplnkov výživy a niektoré sú dokonca špecificky určené psom kŕmených BARF metódou. Takéto doplnky výživy sa starajú o to, aby mal pes dostatok vitamínov, minerálov, stopových prvkov a ostatných špecifických živín potrebných na podporu liečby, aktivity, či iných individuálnych potrieb psa.

Výber značiek a samotných doplnkov je veľký, preto odporúčam urobiť si o nich podrobnejší prieskum a ideálne sa aj poradiť o ich podávaní s veterinárom, či odborníkom na výživu psov.

Zopár príkladov pre lepšiu predstavu (vhodné aj pre neBARFistov)

- spirulina (imunita, vitalita, rekonvalescencia, aminokyseliny, vitamíny,..)

- kelp (zdravie kože a srsti, ústnej dutiny, jód, vitamíny, mikroprvky,..)

- kurkuma (antibakteriálne, protizápalové vlastnosti, prevencia cukrovky, zdravé trávenie, ústna dutina a kĺbov)

- konopná vláknina (trávenie, bielkoviny, vláknina, omega 3 a 6 nenasýtené kyseliny)

- mušle a kolagén (kĺbová výživa)

- oleje (konopný, ľanový, rybí,..).

Najdôležitejším krokom v prechode na BARF stravovanie, je určenie dennej kŕmnej dávky, aby mal pes dostatok živín, alebo naopak, aby nedostával niektorú zložku v príliš veľkom množstve. Ide vlastne o odhad denného príjmu surovej stravy dospelého psa, ktorý je možné vypočítať na základe aktuálnej váhy a odporúčanej záťaže psa na zachovanie ideálnej kondície.

Je to veľmi citlivá rovnováha a treba s ňou pracovať nielen pri zavádzaní BARF stravy, ale de facto navždy. Denná kŕmna dávka totiž závisí od veku, váhy, aktivity a metabolizmu psa a je nutné tieto faktory neustále sledovať.

Denná kŕmna dávka dospelého psa by mala byť vo všeobecnosti 2-3% z ideálnej hmotnosti psa a 4-6% pri šteňatách.

Ak je to pre vás ďalší strašiak, na jej výpočet sa dajú využiť aj tzv. BARF kalkulačky, ktorých je plný internet a ktoré vám ušetria čas:)

A pozor, denná kŕmna dávka neznamená jedno jedlo denne, je teda možné rozdeliť ju na dve, prípadne viacero kŕmení (napr. pri štenatách) denne.

Tak, vyčerpávajúcu teóriu by sme mali, no najdôležitejší je práve adaptačný proces pri prechode na surovú stravu a ten chce čas, trpezlivosť a veeeľa testovania. Veľmi jednoduchá pomôcka, alebo skôr zlaté pravidlo, pri postupnom zavádzaní nových zložiek potravy, je neustále sledovanie stolice psíka. Trávenie proteínov a tukov z procesovanej a surovej stravy je úplne rozdielne, preto dôsledne sledujeme stolicu, zvracanie, moč a tiež svrbenie a prípadné iné alergické prejavy. Až keď je stolica pevná a konzistentná a psík nemá žiadne vyššie spomínané problémy, ideme na ďalší krok.

Fáza 1

Zoznámenie psa so surovou stravou

- napr. ubrať 20% procesovanej stravy a pridať 20% surovej, heslo POSTUPNE (začať so svalovinou a po pár dňoch skúsiť kosti)

- alebo nahradiť rannú dávku surovou stravou a večernú nechať procesovanú (ľahší proces pre tráviaci trakt)

Fáza 2

Ešte nie kompletný BARF, ale už bez procesovanej stravy

- 70% svalovina z kuraťa, prípadne morky (pozor na alergie!)

- 10% kosti

- 20% zelenina

Fáza 3

Začlenenie červeného mäsa do stravy

- 70% svalovina z hydiny a červeného mäsa (hovädzie, väčšie plemená aj bravčové)

- 10% kosti

- 20% zelenina

Fáza 4

Začlenenie orgánov do stravy a zníženie pomeru zeleniny

- 70% svalovina

- 10% kosti

- 10% orgány (pečeň, obličky)

- 10% zelenina

Fáza 5

Kompletná a vyvážená BARF strava:)

Neviem ako vy, ale ja som bola z toho kvanta informácií veľmi “ohučaná” a nahlodávala ma neistota, či to zvládneme. Po podrobnom štúdiu faktov a rôznych case studies som však ani raz nezapochybovala o tom, že toto je tá správna a prirodzená strava pre psov. Náš Az už má svoj vek a bolo naozaj náročné ho zastabilizovať na aktuálnej hypoalergénnej strave, čiže tam som opatrná a pôjdeme veľmi, veľmi pomaly. Charlie je ale mladučká, apetít má za desiatich a vidím na nej, že jej procesovaná strava nestačí, takže BARF, here we go:)

Určite sa s vami budeme priebežne deliť o skúsenosti, získané info a taktiež o všetky tipy a triky, ktoré sa dozvieme on the go. Ak vás bude niečo zaujímať a nebudeme vedieť odpovedať my, pokúsime sa na to prísť spolu. A ak sme vás inšpirovali a dáte sa na to, budeme radi ak nám dáte vedieť. Zdravie našich psíkov závisí od viacerých zložiek, no to, čo jedia, skutočne určuje ich silu, energiu, imunitu, a v neposlednom rade ten ich krásny, zubatý úsmev:)

K celej téme sme tiež pripravili sériu Stories na Instagrame, ktorá je omnoho stručnejšia a prehľadnejšia, tak si ju checknite u nás na @dilejdogs a v prípade, že sa vám bude páčiť, feel free to share!

This website uses cookies to ensure the best experience possible.

Okay